Hotels in PolandHoteleMotelePensjonatyDomy wczasowePałaceRezydencjeZajazdyZamkiPolish Hotels

Przyjazdy zagraniczne. Odwiedziło nas 42,1 mln cudzoziemców.Więcej wpływów z turystyki

W 2005 roku Polskę może odwiedzić nawet 65 mln cudzoziemców, w tym ponad 15 mln turystów. O 1 mld USD mogą zwiększyć się wpływy dewizowe z turystyki.

W ciągu ośmiu miesięcy 2005 roku przyjechało do Polski około 10,2 mln turystów, o 7,3 proc. więcej niż rok temu. To osoby, które spędziły w naszym kraju więcej niż jeden dzień. Polską granicę przekroczyło w sumie 42,1 mln cudzoziemców – o 5 proc. więcej niż przed rokiem.

Nie tylko Niemcy

Najwięcej turystów przyjechało z Niemiec – najważniejszego rynku turystycznego dla Polski. Tak duży ruch wynika głównie z intensywnego handlu przygranicznego.

Według Andrzeja Kozłowskiego, prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej (POT), godny uwagi jest wzrost liczby przyjazdów z pozostałych 15 krajów tzw. starej Unii Europejskiej o 13,6 proc. Zaskakuje także 30-procentowy rozwój ruchu przyjazdowego z głównych krajów zamorskich, czyli z USA, Australii, Japonii, Korei Południowej i Kanady.

Kampania promocyjna z udziałem polskiego hydraulika i pielęgniarki przyniosła niespodziewany sukces, zwłaszcza we Francji. W lipcu, sierpniu i wrześniu liczba osób odwiedzających paryski ośrodek POT wzrosła o 38 proc., a zapytań mailowych o 40 proc. – powiedział Krzysztof Turowski, dyrektor ośrodka w Paryżu.

Trwa boom na lotniskach. Liczba Polaków podróżujących za granicę samolotami wzrosła o 54,6 proc., a cudzoziemców odprawionych w portach lotniczych – o 37,3 proc.

Więcej pracy

POT twierdzi, że ma za mało środków, aby reklamować Polskę za granicą.

Rząd zaproponował zwiększenie budżetu POT na 2006 rok do 48 mln zł z 28 mln zł, jakimi dysponowaliśmy w 2005 roku. Jest to powrót do kwoty – z niewielkim wzrostem – z 2001 roku – mówi Andrzej Kozłowski.

Przypomina, że dzięki turystyce mogą rozwijać się regiony Polski (na przykład Warmia i Mazury) oraz wzrastać zatrudnienie. W 2004 roku wpływy z turystyki i branż pokrewnych stanowiły 8 proc. wpływów do budżetu państwa. Obecnie w turystyce pracuje 850 tys. osób w całym kraju.

Szacujemy, że wpływy dewizowe z tytułu przyjazdów turystów do Polski wzrosną z 6 mld dol. w 2004 roku do 7 mld dol. w 2005 roku – mówi Krzysztof Łopaciński, dyrektor Instytutu Turystyki.

POT opracowała już plan działań na 2006 rok.

Przeprowadzimy kampanie reklamowe na rynku brytyjskim i niemieckim. Liczymy na pomoc tanich przewoźników, którzy przywieźli do Polski w pierwszych trzech kwartałach tego roku ok. 1,3 mln turystów – mówi Andrzej Kozłowski.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /include/adnet_bbelements_code_scripts.php on line 16