Hotels in PolandHoteleMotelePensjonatyDomy wczasowePałaceRezydencjeZajazdyZamkiPolish Hotels

Czas na wczasy



Fundusz Wczasów Pracowniczych dysponuje potężną bazą noclegową i nie mniej imponującą, bogatą tradycją turystyczną. Choć skierowania na wczasy należą już do przeszłości, szanse FWP na polskim rynku turystycznym nadal są duże. Tylko czy uda się je właściwie wykorzystać?

Burzliwa historia Funduszu Wczasów Pracowniczych zaczęła się już w roku 1945, kiedy Komisja Centralna Związków Zawodowych stworzyła Wydział Wczasów i Wypoczynku. Jego zadaniem było przede wszystkim skatalogowanie dostępnych na naszych ziemiach ośrodków wypoczynkowych. Największymi zasobami noclegowymi dysponowały wówczas południowo- i północno-zachodnie regiony Polski, na których zachowało się wiele poniemieckich obiektów sanatoryjno-wczasowych. Do 1949 roku Wydział Wczasów i Wypoczynku zidentyfikował ponad 300 obiektów noclegowych, które przejął Skarb Państwa. W tym też roku przyjęto ustawę o Funduszu Wczasów Pracowniczych - samodzielnej osobie prawnej, zarządzającej wspomnianymi ośrodkami wypoczynkowymi. Dochody FWP miały pochodzić ze sprzedaży usług turystycznych oraz z subwencji państwa.

Szczyt rozkwitu FWP przypadł na lata 1949-69. Nikt się wtedy specjalnie nie zajmował zorganizowanym systemem turystyki i wypoczynku w Polsce, FWP było na tym rynku potentatem. W połowie lat 60. zaczęła się moda na wczasy w domkach kempingowych, które FWP zaczęło nagminnie budować.

- Niestety, lokalizacja tych ośrodków z reguły była jak najgorsza, gdzieś w ostojach leśnych, bez żadnej infrastruktury wokół – błędy swoich poprzedników wytyka Andrzej Kozłowski, obecny prezes FWP – Uważam, że właśnie w tym czasie zniszczono model wypoczynku w Polsce. Zamiast inwestować w nędzne domki w nieciekawych okolicach należało raczej zadbać o istniejące już, piękne ośrodki - np. na Dolnym Śląsku. Stanowiły one olbrzymi, bardzo atrakcyjny potencjał FWP, który zaniedbano. Do końca lat 60. nie zainwestowano ani grosza w modernizację i rozwój tych ośrodków.


Moim marzeniem jest przywrócić dawną świetność Spale, stworzyć w niej nowoczesne centrum sportowo-rehabilitacyjne - mówi Andrzej Kozłowski, Prezes FWP

W “erze dobrobytu” lat 70. FWP wybudowało sporo nowych obiektów wczasowych, zazwyczaj w formie wielkich, nieciekawych bloczysk, często w równie nieciekawych okolicach. – Teraz mamy takie “kwiatki”, z którymi nie wiadomo co zrobić – wzdycha A. Kozłowski – Na przykład ośrodek w Jarnołtówku, olbrzymi gmach, a atrakcji niewiele. Na szczęście ostatnio powstał tam basen, coś zaczyna się dziać. Może uda się jeszcze uratować ten obiekt.

Ostatni, i chyba najbardziej skomplikowany etap dziejów FWP, to dekada lat 90. W 1990 r. weszła ustawa o samorządzie terytorialnym, gminy przejęły majątek Skarbu Państwa, a tym samym blisko 800 obiektów należących wówczas do FWP. Sytuacja stała się dość niewygodna – wedle prawa właścicielem ośrodków były gminy, zarządcą pozostało FWP. Zaczęły się trwające latami negocjacje z władzami poszczególnych gmin. Do roku 1997 około 300 obiektów przeszło na własność FWP.

Od 1997 r. FWP funkcjonuje jako Sp. z o.o. i dysponuje obecnie bazą ponad 11 tys. łóżek. Aby ten stan utrzymać i zarobić, musi konsekwentnie realizować przyjęty plan strategiczny swego rozwoju. Zakłada on, że za cztery lata 20-30% potencjału noclegowego FWP stanowić będą miejsca w hotelach konferencyjnych, zlokalizowanych w atrakcyjnych miejscowościach, niedaleko dużych miast. Około 50-60% swej bazy noclegowej FWP chce przeznaczyć na ośrodki wczasowe dla średniozamożnych polskich rodzin, pozostałe zaś obiekty – te o najsłabszym standardzie – zasilą tanią turystykę młodzieżową.

Rocznie FWP Sp. z o.o. inwestuje około 12 mln zł, z czego mniej więcej połowę pochłaniają remonty. Zarząd firmy stara się nie obniżać tempa modernizacji, zdając sobie sprawę, że tylko w ten sposób może zapewnić jej ciągły rozwój. Ostatnio największe inwestycje poczyniono w Spale. – Moim marzeniem jest przywrócić dawną świetność tej miejscowości, stworzyć w niej nowoczesne centrum sportowo-rehabilitacyjne. Zapłaciliśmy już za odbudowę Pałacu Prezydenckiego w Spale, a na początku maja otwieramy tam nasz nowy obiekt wypoczynkowy – podkreśla z dumą Andrzej Kozłowski.



Najpopularniejsze usługi oferowane przez FWP Sp. z o.o.
  • wczasy rodzinne
  • wczasy świąteczne
  • wczasy sylwestrowe
  • wczasy dla matek z dziećmi
  • wczasy dla seniorów
  • lecznictwo uzdrowiskowe
  • zielone klasy, wycieczki szkolne, zimowiska, kolonie
  • szkolenia, sympozja, kursy, konferencje
  • wczasy dla chcących rzucić palenie
  • wczasy odchudzające