Hotels in PolandHoteleMotelePensjonatyDomy wczasowePa艂aceRezydencjeZajazdyZamkiPolish Hotels

HISTORIA POLSKICH HOTELI
100 lat tradycji warszawskiego BRISTOLU





Rok 2001 niew膮tpliwie jest rokiem szczeg贸lnym: prze艂om wieku, pocz膮tek nowego stulecia, ale przede wszystkim to szczeg贸lny rok dla mi艂o艣nik贸w hotelu BRISTOL. Bowiem dnia 19 listopada 1901 roku nast膮pi艂o oficjalne otwarcie BRISTOLU. Niewiele jest w Warszawie, a nawet w Polsce hoteli, kt贸re mog膮 si臋 poszczyci膰 tym, 偶e 100 lat s艂u偶膮 turystom, oczywi艣cie ci膮gle unowocze艣niaj膮c swoje us艂ugi noclegowe, gastronomiczne i odnowy biologicznej.

Wybudowanie przed stu laty hotelu BRISTOL by艂o wspania艂ym zamkni臋ciem dla warszawskiego 艣rodowiska hotelarskiego wieku XIX i XX wieku oraz w okresie mi臋dzy wojennym jak r贸wnie偶 tragiczne lata okupacji i interesuj膮cy okres eksploatacji hotelu po II wojnie 艣wiatowej a偶 do czas贸w wsp贸艂czesnych. Francuskim kontynuatorom dzie艂a wielkiego Polaka, pianisty, kompozytora i polityka Ignacego Jana Paderewskiego – obecnym w艂a艣cicielom hotelu Le Royal Meridien BRISTOL przypad艂 zaszczyt 艣wi臋towania setnej rocznicy dzia艂alno艣ci tego ekskluzywnego i najpi臋kniejszego hotelu Warszawy.

Wi臋kszo艣膰 s艂ynnych hoteli europejskich powsta艂a na prze艂omie XIX i XX wieku. Warszawa r贸wnie偶 wzbogaci艂a si臋 o nowy, pi臋kny, secesyjny obiekt. Jak pisze w swojej publikacji „Trakt Kr贸lewski” – Julian A. Choro艣cicki: „Prymat w艣r贸d hoteli warszawskich odebra艂 Europejskiemu hotel BRISTOL, wzniesiony w latach 1899 – 1901 wed艂ug projektu architekta W艂adys艂awa Marconiego przy wsp贸艂pracy Stanis艂awa Grochowicza, dla Ignacego Paderewskiego. W tym miejscu warto przypomnie膰 o przypadaj膮cej w br. 60-tej rocznicy 艣mierci tego wybitnego m臋偶a stan, genialnego pianisty i kompozytora. Ignacy Jan Paderewski zmar艂 w 1941 roku maj膮c 81 lat w nowojorskim hotelu Buckingham, s艂u偶膮c do ko艅ca ojczy藕nie swoim nazwiskiem jako przewodnicz膮cy Rady Narodowej RP na uchod藕stwie.

Hotel BRISTOL od pocz膮tku rywalizowa艂 z po艂o偶onym naprzeciw hotelem Europejskim, zbudowanym prawie p贸艂 wieku wcze艣niej te偶 przez Marconiego, ale Henryka, ojca W艂adys艂awa, za艂o偶yciela polskiej linii tej uzdolnionej w艂oskiej rodziny. Historia posesji, na kt贸rej w latach 1899 – 1901 wzniesiono hotel BRISTOL si臋ga czas贸w odleg艂ych, kiedy prowadzi艂 t臋dy go艣ciniec do 艣redniowiecznej siedziby ksi膮偶膮t mazowieckich.

W dokumentach z XV wieku istnieje wzmianka, 偶e przy tym go艣ci艅cu nazwanym Drog膮 Czersk膮 a w czasach p贸藕niejszych Krakowskim Przedmie艣ciem znajdowa艂 si臋 cmentarz 偶ydowski. Ale ju偶 pod koniec XVI wieku sta艂 w tym miejscu dw贸r Andrzeja Czarneckiego, wielkiego mi艂o艣nika koni.

W 1694 roku, drog膮 kupna, posiad艂o艣ci naby艂 kasztelan wile艅ski ksi膮偶臋 Kazimierz Czartoryski. W tym czasie przed pa艂acem znajdowa艂 si臋 wspania艂y ogr贸d w stylu francuskim. Nast臋pnie posiad艂o艣膰 przechodzi艂a drog膮 powi膮za艅 rodzinnych, poprzez posagi w r臋ce marsza艂ka Stanis艂awa Lubomirskiego, ponownie rodziny ksi膮偶膮t Czartoryskich i hrabiego Ignacego Potockiego. Potoccy odsprzedali w 1802 roku pa艂ac hr. Rafa艂owi Tarnowskiemu i jego ma艂偶once Urszuli z Ustrzyckich. Szczeg贸lnie dzi臋ki troskliwo艣ci i inwencji tej ostatniej, po wielu latach upadku, pa艂ac dosta艂 si臋 w dobre r臋ce.

Po przedwczesnej hrabiego Potockiego posiad艂o艣膰: plac wraz z pa艂acem Tarnowskich naby艂o Towarzystwo Akcyjne Budowy i Prowadzenia Hoteli w Warszawie, kt贸rego udzia艂owcami byli obok Ignacego Jana Paderewskiego – Tadeusz Jestys, W艂adys艂aw Rawicz, Stanis艂aw Roszkowski i Emauel Zaremba. Inicjatorem wybudowania na miejscu dawnego pa艂acu Tarnowskich luksusowego hotelu by艂 Stanis艂aw Roszkowski, plenipotent znanego i wysoko cenionego w Europie i w USA pianisty Ignacego Paderewskiego.

Celem powo艂ania do 偶ycia Towarzystwa Akcyjnego Budowy i Prowadzenia Hoteli w Warszawie by艂o nie tylko finansowanie tej inwestycji, ale tak偶e do 1928 roku nadzorowanie eksploatacji hotelu. W marcu 1899 roku, po rozebraniu pa艂acu Tarnowskich, dzia艂ka by艂a gotowa do budowy hotelu, kt贸remu nadano nazw臋 – pod wp艂ywem panuj膮cej w贸wczas w Europie mody BRISTOL. Towarzystwo rozpisa艂o konkurs na projekt nowego hotelu, kt贸rego zwyci臋zcami zostali wybitni architekci krakowscy – Tadeusz Stryje艅ski i Franciszek M膮czy艅ski. Na konkurs wp艂yn臋艂o 17 prac, w tym 3 z zagranicy, co o艣wiadczy艂o o tym jak du偶e by艂o zainteresowanie tym tematem nie tylko w kraju, ale tak偶e zagranic膮.

Do realizacji tego budynku w stylu umiarkowanej secesji wybrano jednak projekt W艂adys艂awa Marconiego przy wsp贸艂pracy ze Stanis艂awem Grochowieczem. Marconi urozmaici艂 now膮 budowl臋 wie艅cz膮cego naro偶nik ulic, charakterystyczn膮 gloriett膮. Podobnie ozdobiony by艂 budynek u zbiegu Krakowskiego Przedmie艣cia i Kr贸lewskiej (dom Bayera), wybudowany trzydzie艣ci lat wcze艣niej, dzi艣 „dom bez kant贸w” wg projektu prof. Bohdana Pniewskiego, po II wojnie 艣wiatowej projektanta Domu Ch艂opa i nowego Domu Poselskiego.

Dekoracje BRISTOLU wykonane zosta艂y pod nadzorem Zdzis艂awa Szczerbi艅skiego, p贸藕niejszego projektanta hotelu SAVOY. Tak wi臋c zi艣ci艂o si臋 marzenie warszawiak贸w – powsta艂 hotel urz膮dzony wg zasad wiede艅skiej secesji z jak najwi臋kszym komfortem. Jak pisa艂 Stanis艂aw 艁oza, autor s艂ownika architekt贸w polskich „Warszawa otrzyma艂a obiekt o oryginalnej wiede艅skiej secesji w postaci dekoracji westbulu, hallu, czytelni oraz sali jadalnej i balowej w hotelu BRISTOL wykonanej wed艂ug projektu znanego architekta wiede艅skiego Ottona Wagnera M艂odszego”.

Ceremonia otwarcia BRISTOLU rozpocz臋艂a si臋 16 listopada 1901 roku i trwa艂a cztery dni. Wcze艣niej ni偶 otwarcie ca艂ego hotelu nast膮pi艂o 22 pa藕dziernika 1901 roku otwarcie kawiarni BRISTOL. Kawiarnia zaj臋艂a sutereny i pierwsze pi臋tro. Kierownikiem nowej kawiarni, urz膮dzonej bardzo gustownie, zosta艂 Stefan Nitzche z Pragi. W艂a艣ciciel wyposa偶y艂 kawiarni臋 we wszystkie najnowocze艣niejsze urz膮dzenia. Napis na drzwiach wej艣ciowych informowa艂 go艣ci, 偶e kawiarnia jest czynna codziennie od godziny drugiej w nocy. Dotychczas brak by艂o w Warszawie takiego miejsca, gdy偶 wi臋kszo艣膰 kawiar艅 by艂a zamykana du偶o wcze艣niej. Kawiarnia by艂a bogato zaopatrzona w r贸偶ne markowe zagraniczne koniaki i likiery. Lokal mia艂 szans臋 by sta膰 si臋 miejscem spotka艅 warszawiak贸w po spektaklach.



Ca艂y BRISTOL zosta艂 oddany do u偶ytku 19 listopada 1901 roku. W tym dniu przyj臋to pierwszego go艣cia – pani膮 Emili臋 Finot z Pary偶a. Kiedy wesz艂a do wn臋trza zachwyci艂a j膮 winda, kt贸r膮 pojecha艂a do swojego pokoju. Jak opisywa艂y gazety, winda by艂 „kryszta艂owa, przezroczysta, o bia艂ych ramach 偶elaznych. Robi艂a wra偶enie karety z bajki, z fotelikami do siedzenia. Dzia艂a艂a bez wstrz膮sie艅 z szybko艣ci膮 110 cm na sekund臋 i mie艣ci艂a 8 os贸b”.

Na dwa dni przed oficjalnym otwarciem BRISTOLU, 17 listopada 1901 roku obiekt zosta艂 po艣wi臋cony przez ks. Pra艂ata Wawrzy艅ca Siemka. W dniu tym tak偶e zwiedzili hotel dziennikarze, kt贸rzy jednomy艣lnie ocenili, 偶e BRISTOL jest ostatnim wyrazem elegancji, komfortu i wyg贸d zak艂adu hotelowego w stylu Europy Zachodniej. Nast臋pnego dnia pierwszy dyrektor hotelu, kt贸rym by艂 Szwajcar o nazwisku Helbing powita艂 personel sk艂adaj膮cy si臋 ze 180 pracownik贸w.

Od razu po otwarciu hotelu powsta艂o wiele dowcip贸w i kawa艂k贸w na temat. Na przyk艂ad tygodnik „Kolce” z 23 listopada 1901 roku tak m.in. pisa艂 „S艂ysza艂e艣, 偶e wobec powszechnego zachwytu wykwintem i wygodami tego nowego hotelu, wielu warszawiak贸w zamierza si臋 przenie艣膰 z Warszawy chocia偶by do Grodziska. – A to dlaczego? – A偶eby przyje偶d偶aj膮c potem do Warszawy mie膰 okazj臋 do zamieszkania w BRISTOLU”.

Hotel BRISTOL 艂膮czy艂 w sobie wygod臋, estetyk臋 i praktyczno艣膰. Jest to budynek o 8 kondygnacjach – 5 pi臋trowy. Mie艣ci si臋 w czworoboku naoko艂o wewn臋trznego podw贸rza, w kt贸rym znajdowa艂 si臋 艣liczny ogr贸d – latem i zim膮 zielony. Kondygnacje stanowi艂y sutenery, kt贸re od ulicy Karowej Spadaj膮cej stopniowo w d贸艂 przechodzi艂y w parter i stawa艂y si臋 dostatecznie o艣wietlone.

Sutenery wykorzystywane by艂y na kuchni臋, spi偶arnie, piwnice, lodownie i jadalnie dla pracownik贸w oraz dla s艂u偶by go艣ci hotelowych. W tej samem kondygnacji znajdowa艂y si臋 kot艂y centralnego ogrzewania hotelu, r贸偶ne magazyny oraz zaplecza sklep贸w. Na parterze i antresoli, do Krakowskiego Przedmie艣cia lokum znalaz艂o 6 wielkich sklep贸w oraz od ulicy Karowej trzy nast臋pne sklepy m.in. od frontu gmach hotelu po lewej stronie mie艣ci艂 si臋 elegancji salon fryzjerski braci Bia艂ob艂ockich. Mieli oni tak偶e pod kryptonimem E.S.B. stajni臋 wy艣cigow膮.

W 1912 roku ogier Gajda z ich stajni wygra艂 warszawskie Derby. Na parterze hotelu, po prawej stronie od wej艣cia mie艣ci艂y si臋 tak偶e biura firmy Block-Brun, kt贸ra wybudowa艂 wspania艂e dzia艂aj膮ce luksusowe windy. Tak偶e na parterze by艂a zlokalizowana czytelnia i g艂贸wna sala restauracyjna z pi臋knie o艣wietlonym plafonem, a po prawej stronie Sala B艂臋kitna oraz bar. Oddzielnie wej艣cie od ulicy Karowej prowadzi艂o poprzez korytarz, szatni臋 i salonik do Sali Malinowej, gdzie odbywa艂y si臋 przyj臋cia, wesela i bale.

Pierwszy Bal Sylwestrowy odby艂 si臋 w BRISTOLU w 1907 roku. Zapocz膮tkowa艂 on tradycj臋, kt贸ra jest nieprzerwanie kontynuowana do dzisiejszych czas贸w. BRISTOL mia艂 243 pokoje go艣cinne na pi臋ciu pi臋trach – jak pisze w swym pami臋tniku „Do widzenia tary domu” Roman Rogowski „Do czasu przeprowadzenia kanalizacji og贸lnej, tylko 20 apartament贸w i pokoi wyposa偶ono w 艂azienki, reszt臋 pomieszcze艅 zaopatrzono w solidne umywalnie z marmurowymi blatami”. Na ka偶dym pi臋trze mie艣ci艂o si臋 po 50 pokoi. Osiemdziesi膮t pokoi posiada艂o przedpok贸j, pok贸j sypialny urz膮dzony w formie alkowy oraz salon.

Na pi膮tym pi臋trze znajdowa艂y si臋 mieszkania dyrektora, personelu hotelowego, pralnia, pokoik dla chorych oraz 10 najta艅szych pokoi. Wn臋trze hotelu BRISTOL zdobi艂y wspania艂e stiuki, stylowe meble, obrazy, rysunki Antoniego Uniechowskiego. Wszystko to dodawa艂o zabytkowym wn臋trzom niepowtarzalnego uroku. Na pierwszym pi臋trze znajdowa艂y si臋 dwa luksusowe apartamenty – jeden w stylu secesji z przyleg艂ym widokiem na Krakowskie Przedmie艣cie. Sufit i 艣ciany pokryto malowid艂ami i kryszta艂owymi lustrami.

Umeblowanie z mahoniu, porcelanowe wyposa偶enie z pi臋knym zegarem w d艂oniach bogini. Drugi apartament by艂 w stylu Ludwika XVI – boazeria z bia艂ego drzewa, meble w kolorze liliowo-r贸偶owym, lustra te偶 kryszta艂owe, alkowa zas艂oni臋ta ci臋偶k膮 kotara, a w niej dwa stylowe 艂o偶a. Przy alkowie 艂azienka k膮pielowa wy艂o偶ona bia艂ymi kafelkami. Ca艂o艣膰 o艣wietlona przez stylowe ample z br膮zu. BRISTOL by艂 na owe czasy bardzo elegancji i nowoczesny. By艂o tu biuro podr贸偶y, urz膮d pocztowy, kwiaciarnie, pralnie dla go艣ci i depozyt kosztowno艣ci. W hotelu by艂o pi臋膰 numer贸w telefonicznych, a w ca艂ej Warszawie by艂o na pocz膮tku XX wieku oko艂o 800.

Tak wi臋c 贸wczesny BARISTOL od pocz膮tku swojej dzia艂alno艣ci oferowa艂 go艣ciom hotelowym wiele us艂ug, kt贸re w eleganckich hotelach upowszechni艂y si臋 w drugiej po艂owie XX wieku. Zdaniem nie 偶yj膮cego je偶 Jerzego Waldorffa BRISTOL to wa偶ny zabytek tak偶e dlatego, 偶e w ci膮gu dziesi臋cioleci go艣ci艂y w nim wa偶ne osobisto艣ci 艣wiata polityki, muzycy i naukowcy. Mieszkali w BRISTOLU m.in. kompozytorzy Edward Grierg i Richard Strauss, 艣piewak Enrico Caruso, noblistka Maria Curie – Sk艂odowska, polityk Herbert Hoover – p贸藕niejszy prezydent USA, czy Ignacy Jan Paderewski, polityk i 艣wiatowej s艂awy wirtuoz fortepianu, kt贸ry mia艂 tu sta艂y apartament nr 7 na 1 pi臋trze.

Pierwsza wojna 艣wiatowa przerwa艂a doskona艂y rozw贸j tego obiektu. Dawn膮 艣wietno艣膰 odzyska艂 dopiero w okresie mi臋dzywojennym, kiedy, to za spraw膮 Ignacego Paderewskiego stanowi艂 nawet miejsce posiedze艅 rz膮du RP.




Przez pierwsze trzy dekady minionego stulecia hotel BRISTOL by艂 jednym z najelegantszych hoteli w Europie, a tak偶e ulubionym miejscem spotka艅 „艣mietanki towarzyskiej Warszawy”. Stawali w nim go艣cie z eleganckiego 艣wiata, lecz hotel s艂u偶y艂 nie tylko przyjezdnym. Zbiera艂a si臋 w BRISTOLU „warszawka” na rautach i bankietach. Zakochani spotykali si臋 w mi艂ej, uroczej cukierni.

Jednocze艣nie pragn臋 przypomnie膰, 偶e tegoroczne stulecie BRISTOLU zbiega si臋 z 140. rocznic膮 urodzin i 60. rocznic膮 zgonu Ignacego Paderewskiego, wielkiego polskiego artysty i wybitnego m臋偶a stanu.

Niew膮tpliwie Ignacy Jan Paderewski by艂 postaci膮 najbardziej zwi膮zan膮 z hotelem BRISTOL. To w艂a艣nie on ze swoimi wsp贸lnikami za艂o偶y艂 w 1897 roku Towarzystwo Akcyjne do Budowy i Eksploatacji Hoteli w Warszawie. Ignacy Paderewski mia艂 80% udzia艂u w tym konsorcjum. W uchwale przyj臋tej przez Sejm RP w dniu 7 grudnia ubieg艂ego roku, og艂aszaj膮cej rok 2001 - ROKIEM PADEREWSKIEGO czytamy m.in.: „W 140. rocznic臋 urodzin i w przededniu 60. rocznicy 艣mierci Ignacego Jana Paderewskiego Sejm RP pragnie uczci膰 wielkiego Polaka, m臋偶a stanu, premiera i dyplomat臋, wybitnego pianist臋 i kompozytora, kt贸ry swoim ca艂ym 偶yciem i tw贸rczo艣ci膮 zapisa艂 si臋 trwale w historii naszej Ojczyzny”. Z tej okazji przez ca艂y rok bie偶膮cy odbywa艂y si臋 w kraju i zagranic膮 liczne uroczysto艣ci ku czci naszego wielkiego Rodaka.

O Paderewskim m贸wiono, 偶e wygra艂 niepodleg艂膮 Polsk臋 na fortepianie. W pierwszych dw贸ch dekadach minionego stulecia hotel BRISTOL by艂 miejscem spotka艅 elit politycznych, wojskowych, arystokratycznych, finansowych i artystycznych. Wyfraczeni panowie i eleganckie damy w d艂ugich toaletach przybywa艂y, by si臋 bawi膰.

W 1913 roku mieszka艂a w BRISTOLU wielka polska uczona Maria Sk艂odowska-Curie. Niestety wybuch I wojny 艣wiatowej wp艂yn膮艂 bardzo niekorzystnie na rozw贸j i warunki eksploatacji BRISTOLU. W sierpniu 1914 roku hotel zosta艂 cz臋艣ciowo zarekwirowany przez armi臋 niemieck膮. Gastronomia hotelowa pracowa艂a na potrzeby wojsk okupacyjnych, natomiast dla polskiej ludno艣ci cywilnej wydawano posi艂ki nisko odp艂atne jako „obiady wojenne”.

Wspania艂e wyposa偶enie hotelu, a szczeg贸lnie zawarto艣膰 piwnic zosta艂a w pe艂ni wyprzedana. Po odzyskaniu w 1918 roku przez Polsk臋 niepodleg艂o艣ci BRISTOL ponownie sta艂 si臋 scen膮 najwa偶niejszych wydarze艅 偶ycia publicznego w naszej Ojczy藕nie. W du偶ej mierze dzi臋ki g艂贸wnemu w艂a艣cicielowi - Ignacemu Paderewskiemu, kt贸ry 2 stycznia 1919 roku tryumfalnie przyje偶d偶a do Warszawy, ju偶 nie tylko jako wsp贸艂w艂a艣ciciel hotelu BRISTOL, ale jako wybitny m膮偶 stanu, w latach 1919-1920 premier i minister spraw zagranicznych oraz przedstawiciel Polski w Lidze Narod贸w. Wtedy w艂a艣nie mia艂y miejsce w BRISTOLU pierwsze historyczne posiedzenie rz膮du RP. Tu tak偶e 6 lipca 1923 roku, w Sali Malinowej, w czasie bankietu, marsz. J贸zef Pi艂sudski wyg艂osi艂 swoje s艂ynne przem贸wienie, w kt贸rym wyja艣ni艂 motywy wycofania si臋 z 偶ycia politycznego i zamieszkania w Sulej贸wku.

W okresie pobytu Paderewskich w Warszawie jego 偶ona wydawa艂a w BRISTOLU wspania艂e bankiety, Warszawiacy mogli pota艅czy膰 na dancingu „U Messalki”. Gra艂 wtedy znakomity zesp贸艂 Golda i Petersburskiego, a sama Messalka, po przedstawieniach w teatrze, przybywa艂a co wiecz贸r do BRISTOLU powozem ci膮gnionym przez dziesi膮tki jej wielbicieli. W tych latach te偶 gwiazdy Hollywood - Douglas Fairbanks i Mary Pickford z hotelowego balkonu macha艂y do zgromadzonych na Krakowskim Przedmie艣ciu t艂um贸w.

Nast臋pne kilkana艣cie lat historii BRISTOLU to okres stopniowej utraty 艣wietno艣ci. Przyczyn膮 by艂 gwa艂towny wzrost konkurencji na rynku hotelarskim. W czerwcu 1928 roku, po wycofaniu si臋 Ignacego Jana Paderewskiego z 偶ycia politycznego i wsp贸艂w艂a艣ciciela hotelu BRISTOL oraz opuszczeniu Polski na zawsze, w艂a艣cicielem wi臋kszo艣ci akcji hotelu zosta艂 Bank Cukrownictwa z Poznania. Jak pisze dr Jacek Pusto艂a w podr臋czniku „Organizacja pracy w hotelarstwie”: „ Nabycie BRISTOLU przez Bank Cukrownictwa by艂o raczej przypadkowe. Bankowi zale偶a艂o na kupnie lub budowie gmachu na biura dla filii Banku w Warszawie”. Jednak dzi臋ki zdecydowanej postawie prezesa zarz膮du Banku Cukrownictwa J贸zefa 呕ychli艅skiego, d艂ugoletniego cz艂onka rady nadzorczej pozna艅skiego „Bazaru” oraz dzi臋ki szambelanowi Stanis艂awowi Turno, w艂a艣cicielowi hotelu Continental w Poznaniu, zapad艂a decyzja o utrzymaniu hotelowych funkcji BRISTOLU”. Hotel wymaga艂 generalnego remontu. Bank Cukrownictwa z Poznania, znaj膮c zdolno艣ci i walory Mariana Szaniawskiego, zaanga偶owa艂 go na dyrektora hotelu. W owym czasie BRISTOL by艂 tylko cz臋艣ciowo skanalizowany, posiada艂 te偶 kilka innych brak贸w i celem powrotu do wysokiego standardu wymaga艂 generalnego remontu. Rozpocz膮艂 si臋 okres przebudowy i modernizacji BRISTOLU pod nadzorem i wed艂ug plan贸w architekta Antoniego Jawornickiego.

Pragn臋 tak偶e doda膰, 偶e po powstaniu Naczelnej Organizacji Polskiego Przemys艂u Hotelowego w lipcu 1928 roku jej siedziba mie艣ci艂a si臋 w BRISTOLU na pierwszym pi臋trze, wej艣cie od ul. Karowej. Powstaniu bran偶owej organizacji hotelarzy sprzyja艂a 贸wczesna trudna sytuacja polskich hotelarzy, coraz ci臋偶sze warunki kredytowe, niesprzyjaj膮ca og贸lna koniunktura, bardzo wysokie podatki z tytu艂u us艂ugowej dzia艂alno艣ci hotelarskiej, s艂abo艣膰 poszczeg贸lnych hoteli i pensjonat贸w, kt贸re nie by艂y zrzeszone w odpowiedniej organizacji, maj膮cej na celu niesienie pomocy swoim cz艂onkom.
Pierwszym prezesem tej organizacji w latach 1928-1929 by艂 dyrektor BRISTOLU - Marian Szaniawski. Zosta艂 on te偶 wybrany, po przyst膮pieniu polskiego hotelarstwa do Mi臋dzynarodowego Zrzeszenia Hoteli (AIH) - jego wiceprezydentem. Szybko przeprowadzono cz臋艣ciow膮 modernizacj臋 hotelu. Przer贸bki polega艂y g艂贸wnie na wzbogaceniu cz臋艣ci noclegowej oraz unowocze艣nieniu restauracji-baru.

Dzi臋ki wysokiemu standardowi us艂ug, a tak偶e letniemu ogr贸dkowi, hotel w kr贸tkim czasie zdoby艂 sobie liczn膮 doborow膮 klientel臋 krajow膮 i zagraniczn膮. Kilku znamienitych go艣ci posiada艂o na sta艂e wynaj臋te mieszkanie w BRISTOLU. Nale偶a艂 do nich m.in. Karol Szymanowski, kompozytor, najwybitniejsza posta膰 艣wiata muzycznego mi臋dzywojennej Polski. Nad apartamentem Szymanowskiego, na najwy偶szym pi臋trze, znajdowa艂a si臋 pracownia Wojciecha Kossaka, gdzie pozowa艂o do portretu mistrza wielu miejscowych notabli. W 1934 roku Kossakowi pozowa艂 sam prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mo艣cicki, o czym malarz tak pisa艂 w li艣cie do 偶ony: „Prezydent zajedzie do BRISTOLU. Windziarze maj膮 dosta膰 nowe liberie, a droga od du偶ej windy do pracowni b臋dzie wy艂o偶ona uria艅skimi bisiorami i z艂otog艂owami”. C贸rki Kossaka: Magdalena Samozwaniec i Maria Jasnorzewska-Pawlikowska cz臋sto odwiedza艂y ojca w pracowni. Kiedy nie sta膰 by艂o W. Kossaka na op艂acenie czynszu, zamiast pieni臋dzy ofiarowa艂 dyrekcji hotelu obrazy, kt贸re p贸藕niej zdobi艂y sale restauracyjne.

Kolejnym znacz膮cym rozdzia艂em w historii BRISTOLU by艂a II wojna 艣wiatowa. Podczas niej jedyna bomba, kt贸ra spad艂a na hotel zniszczy艂a pracowni臋 Wojciecha Kossaka. We wrze艣niu 1939 roku przez dwa tygodnie podczas obl臋偶enia Warszawy - pi臋膰set os贸b (w tym ca艂y personel hotelowy) zamieszkiwa艂o w piwnicach BRISTOLU. 27 wrze艣nia nasza stolica skapitulowa艂a, a hotel stoj膮cy w samym 艣rodku dzielnicy niemieckiej, sta艂 si臋 obiektem zastrze偶onym „nur f眉r Deutsche”.




Jedno pi臋tro zajmowali oficerowie Wermachtu, zatrzymuj膮cy si臋 tu w drodze na front albo wracaj膮cy z niego. Mieli oni w艂asn膮 kuchni臋, oddzielny magazyn i w艂asn膮 „gosposi臋” - sier偶anta Gustawa - jak opowiada艂 mi dyrektor M.Szaniawski - sympatycznego cz艂owieka, kt贸ry si臋 nawet z偶y艂 z Polsk膮 za艂og膮 hotelu i rzuca艂 czasem Polakom co艣 ze swojej spi偶arni.



W czasie okupacji hotel Bristol musia艂 przystosowa膰 si臋 do nowej rzeczywisto艣ci. Przedwojenna dyrekcja hotelu wspomaga艂a polski ruch oporu, dostarczaj膮c informacji dotycz膮cych wa偶niejszych niemieckich go艣ci i wykradaj膮c niemieckie porcje 偶ywieniowe dla polskich je艅c贸w w szpitalach i obozach. Wielu oficer贸w niemieckich przebywaj膮cych w BRISTOLU chcia艂o w atrakcyjny spos贸b sp臋dzi膰 czas, ale na to by艂y potrzebne pieni膮dze. Zdobywali je sprzedaj膮c bro艅 i amunicj臋 Polakom.



W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 1944 roku BRISTOL zosta艂 zamkni臋ty, a wielu jego pracownik贸w - Polak贸w - przy艂膮czy艂o si臋 do walki. Po 63 dniach walk na polecenie Hitlera Warszaw臋 zr贸wnano z ziemi膮. Hotel - niemal cudem - ocala艂 ze zgliszcz, w艂a艣ciwie jako jeden z nielicznych warszawskich hoteli wyszed艂 bez powa偶niejszych zniszcze艅. Oczywi艣cie bezwzgl臋dnie wymaga艂 remontu. Przez dach prze艣witywa艂o niebo, a 艣ciany by艂y podziurawione kulami. Prace remontowe zako艅czono w 1947 roku, a w lipcu 1948 r. mimo protest贸w prawowitego w艂a艣ciciela, Banku Cukrownictwa, BRISTOL ostatecznie znacjonalizowano.



Nowy rozdzia艂 w powojennej historii BRISTOLU rozpocz膮艂 si臋 w 1952 roku, po obj臋ciu hotelu i restauracji przez P.P.ORBIS i przeznaczeniu go przede wszystkim do obs艂ugi go艣ci zagranicznych. W trosce o wygod臋 i komfort go艣ci ORBIS podj膮艂 niezw艂ocznie prace renowacyjne. Przebudowano hol, recepcj臋 i ca艂y zesp贸艂 gastronomiczny. Wn臋trze kawiarni zosta艂o zmodernizowane w latach 1953-54. W 1953 r. otwarta zosta艂a kawiarnia na pierwszym pi臋trze, kt贸r膮 nazwano LALKA.



W BRISTOLU, podobnie jak w powojennej POLONII, wi臋kszo艣膰 pokoi zosta艂a zaj臋ta przez cudzoziemc贸w. W BRISTOLU mieszkali ambasadorowie Holandii, Meksyku, Brazylii, Norwegii i Irlandii, mie艣ci艂o si臋 poselstwo austriackie, ambasada turecka oraz angielski i kanadyjski charg茅 d谩ffaires. W hotelu sw膮 siedzib臋 mia艂o r贸wnie偶 biuro firmy PHILLIPS oraz Rada Szk贸艂 Wy偶szych. Z biegiem czasu, z odbudowywaniem stolicy, r贸偶ni przedstawiciele zacz臋li opuszcza膰 hotel lokuj膮c si臋 w nowych pomieszczeniach. W okresie przed remontem, tak jak dawnej, klientel臋 BRISTOLU stanowi艂y 艣wiatowe s艂awy, takie jak Pablo Picasso, Artur Rubinstein, Margot Fonteyn czy Marlena Dietrich. Jana Kiepur臋 wielbiciele wnie艣li na r臋kach w艂a艣nie do tego hotelu, kiedy mieszka艂 w nim w 1958 roku. Z hotelowego balkonu s艂ynny tenor 艣piewa艂 swe cudowne arie. Mieszkali tu te偶 Paul Anka, Jacqueline Kennedy-Onasis i Lee Radziwi艂艂.



W latach 1962-1980 hotel BRISTOL by艂 siedzib膮 Zrzeszenia Polskich Hoteli Turystycznych. Koniec lat sze艣膰dziesi膮tych, to pocz膮tek epoki schy艂kowej BRISTOLU. W 1980 roku hotel by艂 w takim stanie, 偶e zagra偶a艂 bezpiecze艅stwu przebywaj膮cych w nim os贸b. Niestety nie sta艂o 艣rodk贸w na remont. Po wielu latach negocjacji, w 1990 roku ORBIS zawar艂 sp贸艂k臋 z angielskim systemem hotelowym FORTE, kt贸ry w贸wczas posiada艂 800 r贸偶nych hoteli na ca艂ym 艣wiecie, w tym 20 najbardziej ekskluzywnych hoteli, przeznaczonych dla bardzo bogatych go艣ci, wymagaj膮cych i lubi膮cych 艂膮czy膰 tradycj臋 z nowoczesno艣ci膮.



Przetarg na odbudow臋 i modernizacj臋 BRISTOLU wygra艂a austriacka firma - Hofman and Maculan. W ci膮gu 18 miesi臋cy hotelu by艂 znowu gotowy do przyjmowania go艣ci. Zachowany zosta艂 cz臋艣ciowo zabytkowy charakter hotelu. Secesyjne wyposa偶enie wn臋trz: meble z Henrykowa, lampy, firanki, zas艂ony i dywany z Anglii po艂膮czono z najnowocze艣niejszym komfortem.



5 grudnia 1992 roku pi臋ciogwiazdkowy hotel BRISTOL zosta艂 ponownie otwarty, aby powita膰 najznamienitszych go艣ci z ca艂ego 艣wiata. Oficjalnego otwarcia BRISTOLU dokona艂a 17 kwietnia 1993 roku Margaret Thatcher, premier Wielkiej Brytanii, w czasie wizyty w Polsce.



Rok 1998 by艂 kolejnym prze艂omowym rokiem w historii hotelu. Jego dotychczasowi w艂a艣ciciele sprzedali swoje udzia艂y znanej na 艣wiecie sieci hotelowej „LE MERIDIEN HOTELS AND RESORTS”, nale偶膮cej do grupy FORTE. Aktualnie BRISTOL - pe艂na nazwa: „Le Royal Meridien Bristol” podtrzymuje swoje dawne tradycje i nadal go艣cinnie przyjmuje swoich go艣ci w restauracji MALINOWEJ, kt贸ra szczyci si臋 jedn膮 z najbogatszych kart win w Warszawie, w restauracji MARCONI s艂ynnej ze wspania艂ych promocji kulinarnych oraz s艂yn膮cej ze wspania艂ych tradycji kawiarni wiede艅skich - CAF脡 BRISTOL oraz Barku Kolumnowym, uhonorowanym tytu艂em „Najlepsze Martini w Warszawie”.



19 listopada rozpocznie si臋 nowy wiek w 偶yciu hotelu. Ci, kt贸rzy go艣ci膰 b臋d膮 pod jego dachem, wezm膮 udzia艂 w 艣wi臋towaniu jego setnych urodzin.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /include/adnet_bbelements_code_scripts.php on line 16